دلنوشته ها!

از خودم خجالت میکشم، از کارهای عجیب و غریبی که هموطنهام میکنند خجالت میکشم، از رفتارهای ابلهانه، از دیوانگیها، گاهی حتی از ایرانی بونم هم خجالت میکشم.

حس بدی که دلت نخواد هموطنت، همکارت شه، حس خیلی بدیه که بخوای تو شهری زندگی کنه که تعداد ایرانیهاش حتی به تعداد انگشتهای دستت هم نرسه. حس خیلی بدیه!

اما از این حس بدتر، اونه که هموطنهات بهت ثابت میکنند که تو حق داری ازشون دوری کنی!

باورش برام سخت، یا شاید بهتر بگم قبولش برام سخت، که تو ایران این همه روان پریش تربیت کردیم! باورش سخت که مابین این همه مهاجر از این همه کشور غیر قابل اعتماد ترین ملت ماییم!

ما به خودمون هم رحم نمی کنیم، چه برسه به بقیه! هنوز نمی فهمم چطوری به اینجا رسیدیم. چطور از مردمانی متمدن از نسل کوروش به چنین روانپریشان حیوان صفتی تبدیل شدیم؟ و از اون مهمتر هنوز نمی فهمم چرا اینقدر به تاریخی می بالیم که هیچ اعتقادی بهش نداریم؟ چرا از کتیبه کورشی دم میزنیم که به هیچ بندش عمل نمیکنیم!

مابین تمام همکارهام، از همه غریبه تر همکار هموطن! همه از غریبه می نالند و من از خودی!

/ 6 نظر / 108 بازدید
s

چه راحت مینویسی ای کاش منم میتونستم مثه شما راحت بنویسم

رضا

سلام بانو-طناز خانم راستش من کم و بیش مطالب دوستان خارج از ایران را می خونم،نکته های جالبی در مطالبشون هست و تجربه های جدید کمتر کامنت میزارم اما این مطلب شما چند نکته گفتنی داره اول اینکه حق بدید،سالها و حتی صده ها در حالت پنهان کاری زندگی کردیم، دست خود ما هم نبوده، بسیار محافظه کار و حتی حسود شده ایم!!! با رفتن به خارج هم اصل عوض نمی شه(شاید اسب عوض بشه!!!)، دوم:حتی خود ما هم یک عیب بزرگ داریم،خیلی بزرگ همه چیزو صفر و یک میبینیم،یا سیاه سیاه یا سفید سفید اما بیایید یاد بگیریم که آدم ها خاکستری هستند، واقعیتش اینه که اگه ما هیچ روشنایی در ادها نمی بینیم در حقیقت این خود ما هستیم که نمی خواهیم هم وطن هامون رو درست ببینیم کاملا می فهمم که چه حالی دارید، شما اگه با چند نفر اینجوری سروکار دارید من و خیلی ها مثل من با 70 میلیون در ایرانیم، اما توی همین آدمها، آدمهای خوب هم زیادند خوش و سلامت باشید مطلب بزنید، بیشتر از کارهای روزمره بگید، باور کنید مطالب خیلی جزیی از دید شما، نکته های جالبی داره برای ما

غریبه

درود برای نخستین بار است که اینجا را می بینم آن هم از سر اتفاق دغدغه شما ستودنی ست من هم گمان می کنم ملت ما ملغمه ای از همه پارادکس هاست، این که چرا چنین است بماند، اما این که چگونه از این وضع برهیم مهم است مهمی که به گمان من کمتر به آن فکر می کنیم پاینده باشید

masi

نگو از هموطن که یکی دیونه ش تور ما هم خورد و خوشبختانه زودی کات کردیم و تمام

حمید

شاید اینا که پیش تو هستند آدمای درستی نیستند.نمیگم که همه ی ایرانیا خوبن به درد نخورم تو شون خیلی هست ولی در کل همه که مثل هم نیستند که . ولی بازم به ایرانی بودن خودت افتخار کن روزی ابر قدرت جهان بوده ایم .

حسین

وبت عالیه به منم سر بزن